DMP Üst Modülleri

Opsiyonel İleri Modüller

 Gölge Modülü

İleri uygulayıcılar ve ileri regresyon öğrencileri için olan bu meydan okuyucu atölye çalışması, kendi psişelerimiz içinde olup da genellikle derine gömme eğiliminde olduğumuz veya utanç içinde kendimizden kesip ayırdığımız, gölgelerden oluşan tipik kutuplukları keşfetmek için fırsat sunar. Ör. Saldırgan-Kurban: Baskıcı-Bastırılan, istismarcı-istismar edilen, manipülatör, manipüle edilen, tiran-itaat eden vs.

Pek çok geçmiş anılar regresyonunda, geçmiş anılar karakterinin kendi kendini cezalandırmasından kaynaklanan veya başkaları tarafından ona yansıtılan utanç ve suçluluk gibi  zorlayıcı komplekslerin tortularının taşınmaya devam edilir. O yaşama ait her türlü sıkıntı verici durum, bozgun, pişmanlık, suçluluk duygusunu tetikleyebilir ve ölüm anı da bu tortuların üzerine tuz biber olabilir. O yaşama ait “Onları kurtarmalıydım”, “Hepsi benim suçum”, “Keşke şöyle yapsaydım…” gibi son duygu ve düşünceler, bu tortulara bir ışık tutabilir… Ruhumuz beraberinde bu tortuları Bardo alemine de taşır ve bu rezonanslar, bizim “cehennem halleri” diye bildiğimiz ortamlar yaratır.

Gölge yaşamlar,  karanlık seviyelerine göre, süptilden en belirgine kadar farlılık gösterebilir. Örneğin bir yaşamda, köyü saldırıya karşı korumayı başaramazsınız, yardım etmeye çalışırsınız ancak birileri ölür veya aile üyelerini terk etme kararı alırsınız ve onların ölümüne neden olursunuz. Daha karanlık yaşamlar bunları izleyebilir. Örneğin işkenceci, tecavüzcü, sadist katil, ihanet eden gibi karakterler de kendini gösterebilir. Bu karakterlerin toplum tarafından kınanmış ve dışlanmış olduğunu görmek, bir bakıma kendi içimizdeki gölge taraflardan ne kadar kopup ayrıldığımızı da yansıtmaktadır.

Gölgeyi dönüştürmek, insanın şu anki yaşamına çok derin bir dönüşüm getirebilir, çünkü saklı ve sıkışmış enerji serbest kaldığında yenilenmiş bir canlılık, motivasyon ve yaşam gücü enerjisinde belirgin bir artış oluşur.

 İşlenecek Başlıklar:

 • Yansıtma ve gölgenin dinamikleri,
 • Kompleks tortularının konuları; Utanç, kendini cezalandırma, suçluluk ve yansıtılan suçlama.
 • Arketipsel gölge temaları
 • Kolektif gölge
 • Gölge komplekslerini uyandırma egzersizleri
 • Regresyonda suçluluk ve utancı çözümlemek için yaygın stratejiler
 • Yaşam sonrası alemde barışma, kefaret ve bağışlama.

Gölge çalışması kolay değildir, ancak, hem kendimiz için hem de kendi kolektif suçunu sahiplenmeyen ve günah keçisi arayışında olmadık taklalar atan dünyamız için de derinden dönüştüren sonuçlara yol açtığını göstermiştir. Gölge, madenden çıkarılıp işlenecek gizli kalmış altın damarı olarak da görülebilir. Bu altın damara ulaşabilmek için, bilinçdışımızda kalmış ruh yaralarımızın çamur ve toprağına dalmamız gerekir. Gölge yanınız, asla tahmin etmediğiniz yanınızdır. İçinize dönüp derinlere dalma çalışması, ışığın henüz ulamadığı ve  içerde yatanı göstermediği yerlerde keşif yapmanızı ister. Buralar, kendinize ait olan ve görülmek, hissedilmek veya işitilmek istenmeyen kompleks ve zor parçalarınızdır. Bu parçalar kendi özlerinde, gizli tortulardan oluşan yığınlar saklarlar ve gölgenin içinde ne kadar derine dalabildiğinize bağlı olarak, bu tortuları yüzeye getirebilecek o kadar bilinç ışığını oralara götürmüş oluruz. Böylece bilinçdışı sınırlamalardan ve kısıtlamalardan özgürleşebiliriz. Kendimizi ve hayatımızı dönüştürme işi gerçekleşir.

Atalar, Eklenti Ruhlar ve Serbest Bırakma Modülü

Pek çok enerji sorununun, obsesif sorunların ve inançtı komplekslerin sıklıkla eski veya atasal ruh enerjileri olduğu ortaya çıkıyor. Bu ruh enerjileri, kendi tamamlanmamış meselelerini çözme dürtüsüyle bizi araç olarak kullanmaya çalışmaktadır. Bu mutsuz atasal veya bizimle bağlantısız ruhların pek çoğu tarafımızdan işitilme umuduyla bize seslenir. Bu ruhlar kimi zaman kendi duyguları, fiziksel şikayetleri ve çözülmemiş meseleleri içinde sıkışmış kalmış halde olurlar.

Bazı atalar şu durumların içinde kalmış olabilir:

 • Onları terk etmiş olanları suçlama hali,
 • Kayıp sevgiyle özlem hali,
 • Aforoz edildiği ve dışlandığı için utanç taşıma hali,
 • Onlara ihanet edenlere karşı duyulan öfkeyle yüklü olma hali,
 • Paraları çalındığından çaresizlik hali,
 • Savaşta ölen bir sevdiklerinden dolayı yas içinde gömülü olma hali,
 • Öfke nöbeti içinde istismarcı partner tarafından öldürüldüğü için o kişiye karşı öfkeli olma hali,
 • Geride kalacak olanlar çile çekecek endişesiyle bulundukları yerden ayrılamama hali,
 • Öldüklerini fark etmemiş olup sanrı içinde olma ve kafa karışıklığı hali,
 • Açlıktan yorgun düşmüş ve halen yiyecek arama hali,
 • Tekrar saldırıya uğramaktan korkma hali içinde olmak.

Bunların tümü ve daha fazlası, atalarımızdan gelen ve bizi veya aile üyelerimizi bugün etkilemekte olan, tamamlanmamış enerjetik tortular olabilir. Kimi zaman bu etkiler belli belirsiz olmak ile dramatik seviyede olmak arasında farklılık gösterebilir. Örn. Yeme dürtüsü hissedip ne kadar yemek de yense asla doymamış hissetmek. Nasıl doyabilirsiniz ki, aslında atalarınız için yediğinizi fark etmeden?

 

Kayıp Ruhlar

Bize yabancı veya atasal ailemizin dışında kalan ruhlardır. Hedefsizce dolanıyor, geziyor, uyuyor veya hayatlarındaki bir olayı tekrarlama döngüsü içinde kaybolmuş olabilirler. Bazıları, üzüntü ve bozgunun duygusal, zihinsel veya fiziksel yükünü taşımayı sürdürüyor olabilir. Araç kazaları veya patlamalar gibi ani beklenmedik bir ölüm deneyimlemiş olanlar, sıklıkla ölü olduklarının henüz farkına varmamış olabilir. Arkadaş veya komşularınız ölmüş ve üzüntülü veya empatik düşünceleriniz tarafından size odaklanmış ve farkına varmadan sizin enerji alanınıza doğru mıknatıs gibi çekilip orada kalmış olabilirler.

 

Söz, Yemin, Bela Okumak, Bağlayıcı Kontrat, Lanet ve Aç Ruhların Etkilerini Keşfetme ve Çalışma Modülü

Tibet’in Ölüler Kitabı’nda söz edilen bu aç ruhlar, asla tatmin olmayan ve sorunlarını Bardo aleminde sürekli olarak yeniden yaratan ruhlardır.

Geçmiş kuşaklarımızda belki hayatımızı dini bir tarikata adamışızdır veya Tanrı’ya mutlak hizmet ve adanma gibi yeminler ederek diğer insanların yaşam tarzından tamamen tövbe etmiş olabiliriz. Buna, bekareti sonsuza dek korumak, varlıklı olmayı reddederek maddi dünyaya sırt çevirmek ve fakirliği kabul etmek de dahil olabilir. Tarih boyunca insanların bir işte çalışabilmesi veya hizmet etmesi, hatta köle olarak satılabilmesi için kontrat imzalaması, bazen de bedenine bir işaret yaptırması gereken hayatlar olmuştur. Sahibi belli olsun diye kölenin bedeninde herkesin görebileceği yerlere işaretler yapılmış olabilir.

Ülkelerin farklı ‘lanet’ etme yöntemleri vardı ve bazıları, laneti kişi veya kişilerin üzerinde sabitlemek için ritüeller geliştirmişti. Bela okumak ve lanet yağdırmak, geçmiş bilincimizde işkence gördüğümüz anlarda etrafımıza yaydığımız enerji bağlantıları şeklinde de olabilir.  Yaptığımız bir şeye karşılık intikam için bize büyü de yapılmış olabilir. Ne yazık ki, lanetler söz konusu olduğunda, her zaman hedef alınan kişi/kişilerle laneti yapan/yaptıran kişi/kişiler arasında ölümden sonra bile sıkışıp kalmaya neden olan bağlantılar oluştuğu görülmektedir. DMP kullanarak bu kayıp ruhları tespit edip enerjetik bağlantıları ortaya çıkarabiliriz. Aksi takdirde bu yeminler, ölümden sonra bile işlemeye, ruhu ‘Araf’ta tutmaya ve sonsuza dek bağlamaya devam edecektir.

Diğer İleri Uzmanlık Modüllerinin Konularından Bazıları: 

 • Ruhun fiziksel aleme geçişi
 • Ana rahmi ve doğum yolculuğu
 • İçsel beden organ eklentileri ve etkileri.